Tu jesteś   >   Strona główna   >   Objawy torbieli
Objawy torbieli

Torbiele nerek w większości przypadków nie dają żadnych objawów i są wykrywane przypadkowo w badaniu USG lub tomografii komputerowej. W rzadkich przypadkach torbiele nerek mogą powodować objawy. Duże torbiele nerek o objętości ponad 500 mililitrów mogą powodować dyskomfort lub tępe pobolewanie w okolicy lędźwiowej. Torbiel nerki powodująca zaburzenia odpływu moczu z nerki może być przyczyną bólów o charakterze kolki nerkowej. Torbiele zatokowe nazywane inaczej okołomiedniczkowymi mogą powodować ucisk na tętnicę nerkową lub jej gałęzie co może prowadzić do nadciśnienia tętniczego. Duża torbiel w okolicy wnęki powodująca ucisk na naczynia tętnicze powoduje niedokrwienie nerki pobudzając układ RAA do produkcji aldosteronu odpowiedzialnego za wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Punkcja torbieli i ewakuacja płynu tylko u nielicznych chorych powoduje normalizację ciśnienia tętniczego krwi.

Samoistne pęknięcie torbieli nerki obserwowane jest rzadko i z reguły nie daje ostrych objawów klinicznych. W większości przypadków samoistna perforacja torbieli powoduje pobolewanie okolicy lędźwiowej, której może towarzyszyć stan podgorączkowy. Pęknięcie torbieli do układu kielichowo-miedniczkowego nerki może spowodować przemijający krwiomocz.

Zakażenie torbieli może powodować silne bóle okolicy lędźwiowej z towarzyszącą gorączką. Do zakażenia torbieli może dojść wyniku odmiedniczkowego zapalenia nerek lub drogą krwiopochodną. Krwawienie do torbieli spowodowane pęknięciem naczynia może objawiać się jako kolka nerkowa ze współistniejącym krwiomoczem.

Kolka nerkowa - przyczyny, leczenie i diagnostyka

Kolka nerkowa jest silnym bólem w okolicy lędźwiowej (okolica gdzie zlokalizowane są nerki) spowodowanym utrudnionym lub całkowicie zablokowanym odpływem moczu z nerki do pęcherza moczowego. W warunkacj prawidłowych mocz wyprodukowany przez nerkę wydalany jest do układu kielichowo-miedniczkowego, z którego spływa moczowodem do pęcherza moczowego. Najczęstszą przyczyną kolki nerkowej jest kamień moczowy (złóg), który przemieścił się z układu kielichowo-miedniczkowego do moczowodu. Wzrastające ciśnienie w układzie zbiorczym wywiera ucisk nerki na torebkę nerkową, która jest bogato unerwiona. Ból okolicy lędźwiowej może promieniować do śródbrzusza, podbrzusza oraz zewnętrznych narządów płciowych. Cechą charakterystyczną kolki nerkowej są mdłości i wymioty oraz wzdęcie brzucha spowodowane upośledzoną perystaltyką jelit w czasie ataku. Złogi w środkowym i dolnym odcinku moczowodu mogą powodować bolesne parcie na pęcherz moczowy. W czasie kolki nerkowej chory może obserwować zmianę zabarwienia moczu - najczęsciej mocz jest mętny lub krwisty. Gorączka (temperatura ponad 38 stopni) w przebiegu kolki nerkowej jest wskazaniem do zgłoszenia się do lekarza.

Czy torbiel nerki może być przyczyną kolki nerkowej?

Torbiele nerek nie powodują ataku kolki nerkowej. Powikłania związane z torbielami nerek mogą być przyczyną bólu o charakterze kolki nerkowej. najczęstszymi powikłaniami są krwawienie do torbieli i torbiel zapalna.

Leczenie ataku kolki nerkowej

Kolka nerkowa jest bólem pojawiającym się nagle, który zaskakuje pacjenta i jego rodzinę. Leczenie kolki polega na podawaniu leków o działaniu przeciwbólowym i rozkurczowym. Po opanowaniu ataku kolki nerkowej leki o działaniu rozkurczowym nie są stosowane - hamują ruchy perystaltyczne moczowodu, które przemieszczają złóg w stronę pęcherza moczowego. Ciepła kąpiel lub zastosowanie termoforu może złagodzić dolegliwości. W czasie ataku kolki nerkowej zaleca się wypijanie dużej ilości płynów - najlepiej niegazowana woda. Chodzenie, stawanie na palcach i spadanie na pięty ułatwia przemieszczanie się złogu w moczowodzie. Wskazane jest oddawanie moczu do pojemnika w celu uchwycenia wydalonego kamienia moczowego. Kolka nerkowa, która nie ustępuje po zastosowanych lekach zawsze wymaga zgłoszenia się do lekarza. Najczęściej w czasie napadu kolki nerkowej pacjent wzywa pogotowie ratunkowe, zgłasza się na wieczorynkę lub do szpitalengo oddziału ratunkowego. Dodatkowe informacje na temat leczenia kolki nerkowej można znaleźć w artykule: Kolka nerkowa.


Zobacz także


Słownik pojęć


Słownik urologiczny, w którym znajdziecie Państwo przystępnie wytłumaczone terminy medyczne związane z diagnostyką guzów i torbieli nerek.