Tu jesteś   >   Strona główna   >   Słowniczek
Adrenalektomia - operacja usunięcia nadnercza

Adrenalektomia

Operacja polegająca na usunięciu nadnercza. Nadnercze jest parzystym gruczołem zlokalizowanym obustronnie w przestrzeni zaotrzewnowej tuż powyżej nerki. Nadnercze jest gruczołem wydzielającym hormony - kortyzol, aldosteron, adrenalina i w niewielkich ilościach hormony płciowe - testosteron. Najczęstszym wskazaniem do adrenalektomii są hormonalnie czynne guzy nadnercza powodujące zaburzenia gospodarki hormonalnej. Rzadszym wskazaniem do chirurgicznego wycięcia nadnercza są zmiany guzowate o średnicy przekraczające 40 milimetrów. Operacja usunięcia nadnercza poprzedzona jest kompleksową diagnostyką obrazową i hormonalną prowadzoną pod nadzorem endokrynologa.

Jak przebiega operacja usunięcia nadnercza?

Operacja wycięcia nadnercza wykonywana jest techniką laparoskopową. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym złożonym (pacjent jest usypiany w czasie operacji). Chirurg wykonując kilka niewielkich nacięć na skórze brzucha (3-4 nacięcia od 5 do 10 milimetrów) wprowadza do jamy brzusznej specjalną kamerę laparoskopową i narzędzia chirurgiczne przez specjalne porty - trokary. Po wypełnieniu jamy brzusznej dwutlenkiem węgla chirurg uzyskuje pole operacyjne, które pozwala na dostęp do chorobowo zmienionego nadnercza. Po wypreparowaniu  naczyń nadnerczowych (naczynia tętnicze i żylne) operator klipsuje naczynia i przecina je nożuczkami laparoskopowymi. Po wycięciu nadnercza preparat umieszcza się w specjalnym worku laparoskopowym i usuwa z jamy brzusznej). Materiał uzyskany w czasie operacji wysyłany jest do badania histopatologicznego.

W przypadku dużych guzów lub u chorych, którzy w przeszłości mieli wykonywane operacje w obrębie jamy brzusznej może być konieczność usunięcia nadnercza metodą klasyczną. Chirurg wykonuje wówczas nacięcie pod łukiem żebrowym i odsłania górny biegun nerki wraz z nadnerczem. Po wycięciu nadnercza warstwowo zamykane są powłoki jamy brzusznej. Obie metody - otwarta i laparoskopowa wykonane przez doświadczoengo operatora są równoważne. Różnica polega jedynie na szybkości rekonwalescencji i komforcie pooperacyjnym - mniejszy ból pooperacyjny w przypadku chorych zoperowanych techniką laparoskopową.


« Wróć



Zobacz także


Słownik pojęć


Słownik urologiczny, w którym znajdziecie Państwo przystępnie wytłumaczone terminy medyczne związane z diagnostyką guzów i torbieli nerek.